środa, 28 grudnia 2016

Co wypada, a co nie? Fakty i mity o nastawianiu kręgosłupa


             Jeden z największych i najtrudniejszych do wytępienia mitów: wypadające kręgi/dyski/paciorki – niepotrzebne skreślić. Tak, nic w kręgosłupie nie wypada (oczywiście w normalnych warunkach, nie mówimy tutaj o sytuacjach powypadkowych czy wrodzonych schorzeniach).

niedziela, 11 września 2016

Mięsień gruszkowaty - stróż nerwu kulszowego

                Mięsień gruszkowaty jest bardzo pracowitym mięśniem, gdyż bierze udział prawie we wszystkich ruchach wykonywanych w stawie biodrowym.
                Zaczyna się on na powierzchni miednicznej kości krzyżowej (między drugim a czwartym kręgiem krzyżowym), a kończy na kości udowej (krętarz większy kości udowej). Dzięki niemu możemy chodzić, przenosić ciężar ciała z jednej nogi na drugą oraz utrzymywać równowagę. Dość ciekawym zjawiskiem jest to, iż mięsień ten obraca kość udową zarówno do środka jak i na zewnątrz, zależnie od kąta zgięcia biodra – do 600-700 jest rotatorem zewnętrznym, a powyżej tego kąta wewnętrznym.

piątek, 26 sierpnia 2016

Punkty spustowe

               
               Ból, którego przed chwilą nie było, trudny do zlokalizowania – pojawia się w różnych oddalonych od siebie miejscach. Co to takiego? Najprawdopodobniej padłeś ofiarą punktu spustowego (Trigger Point).
          Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe (bo to o nich dzisiejszy wpis) są takimi małymi chochlikami w naszych ciałach, które są objawem tego, że coś jest nie tak z naszym dbaniem o siebie, a jednocześnie stają się przyczyną pogarszającego się samopoczucia i powstawania kolejnych punktów. Trigger Points (TrP) są „supełkami” w naszym organizmie, które można wyczuć jako małe ziarenka czy to ryżu czy to piasku czy jeszcze jakichś innych obłych maleństw. Jest kilka teorii wyjaśniających (czy właściwie skoro są to tylko teorie – próbujących wyjaśnić) powstawanie punktów spustowych. Ja najbardziej skłaniam się do teorii kryzysu energetycznego. Nie zagłębiając się w szczegóły

sobota, 20 sierpnia 2016

Metody leczenia skręceń stawów



             
   Ostatnio modnym sportem stało się bieganie, a co za tym idzie coraz więcej ludzi pada ofiarą skręcenia kostki. W tym wpisie zapoznasz się z podstawowymi sposobami radzenia sobie z taką kontuzją. Należy jednak pamiętać, że przy znacznym stopniu skręcenia należy skontaktować się z lekarzem, a nie bawić się w uzdrowiciela. Zwłaszcza, że mogło dojść do zwichnięcia stawu, co jest o wiele bardziej niebezpieczne. Ano właśnie, bo zwichnięcie a skręcenie to nie jest to samo. Przy tym drugim kości wracają na swoje miejsce po zdjęciu obciążenia, a przy zwichnięciu pozostają w swoim patologicznym ułożeniu.

poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Budowa kręgosłupa

             
  Na układ szkieletowy człowieka składa się wiele elementów, ale najważniejszym z nich jest kręgosłup – słup stanowiący oś ciała, około 40-45% jego długości, miejsce przyczepu wielu mięśni… i problemów.
                Patrząc na kręgosłup z boku można zauważyć, iż ma on esowaty kształt, na który składają się cztery krzywizny: dwie lordozy (szyjna i lędźwiowa) oraz dwie kifozy (piersiowa i krzyżowo-guziczna) – ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej amortyzacji w trakcie ruchu, aby nie przenosić obciążeń w trakcie chodzenia z kończyn dolnych na wyższe partie ciała oraz (a właściwie zwłaszcza) na mózg i rdzeń kręgowy.

czwartek, 11 sierpnia 2016

Powięź


                Ostatnimi czasy w modzie terapeutycznej jest powięź. Niektórzy są na niej aż za bardzo „zafiksowani”. Tylko co to jest ta powięź? O tym opowiem w tym wpisie.
                W ciele człowieka znajduje się kilkaset mięśni, zależnie od tego, do jakiej książki zajrzeć – około 500, ale w niektórych pozycjach można wyczytać teorie, że ilość mięśni wynosi… 1. Tak, słownie jeden mięsień. No ale jak to, przecież jak się otworzy atlas anatomiczny, jasno jest napisane, że mam biceps, triceps i wiele, wiele innych. Zgadza się, w atlasie tak jest, trzeba jednak pamiętać, że atlas anatomiczny (czy w ogóle jakiekolwiek rysunki anatomiczne) to tylko uproszczenie, uśredniony schemat ułatwiający naukę, a nie rzeczywistość. Tak naprawdę to samo stwierdzenie, że mięśnie zbudowane są z tkanki mięśniowej jest już uproszczeniem, bo tkanka mięśniowa nigdy nie występuje sama. Wszystkie mięśnie pokryte są powięzią, powieź przeplata włókna tkanki mięśniowej i niejako skleja wszystkie mięśnie w całość tworząc mięśnio-powięź czy inaczej - tkankę mięśniowo-powięziową.

środa, 10 sierpnia 2016

Pierwsza wizyta

                Często, gdy opowiadam czym się zajmuję, słyszę „o wybrał(a)bym się na masaż, ale…” no i po tym „ale” oprócz oczywiście stwierdzeń o braku czasu pojawia się „ale jak to wygląda? Rozebrać się trzeba?” Dlatego też opiszę tutaj jak wygląda przykładowa wizyta u masażysty. Przykładowa, gdyż każdy człowiek jest inny, wymaga innej terapii, a także terapeuci mają różne podejście.